Význam makroživín
V strave ako takej existujú tri makroživiny: bielkoviny, sacharidy a tuky. Ľudské telo ich potrebuje veľké množstvo pretože pre telo sú zdrojom energie. Vitamíny, minerály, vláknina a antioxidanty sa považujú za mikroživiny, pretože vaše telo vyžaduje oveľa menšie množstvá. Ich úlohou je zaistiť správnu funkciu metabolizmu.
Proteín je nenahraditeľný
Telo sa v každodennom živote spolieha na makronutrienty. Každá makroživina hrá špecifickú úlohu a je takmer nemožné nahradiť jednu druhou. Snáď najdôležitejší je proteín.
Je to preto, že každá bunka a tkanivo potrebuje proteín, aby správne fungovalo. Táto živina sa nachádza v každej bunke ľudského tela a tvorí väčšinu svalového tkaniva. Telo si nedokáže ukladať bielkoviny na neskoršie použitie – ako je to v prípade sacharidov a tukov.
Bielkoviny môžete získať z rastlinných a živočíšnych zdrojov. Typickými živočíšnymi zdrojmi sú červené mäso ako hovädzie a bravčové, hydina ako kuracie a morčacie a morské plody ako ryby alebo mäkkýše. Mliečne výrobky, ako je mlieko a syr, majú tiež tendenciu mať vysoký obsah bielkovín.
Vegetariánske možnosti bielkovín zahŕňajú orechy, strukoviny, sóju a semená. Väčšina zeleniny obsahuje aj malé množstvo tejto živiny.
Keď jete potraviny bohaté na bielkoviny, vaše telo ich rozloží na aminokyseliny, ktoré sú stavebnými kameňmi bielkovín. Aminokyseliny sú potom distribuované cez váš krvný obeh do svalov, orgánov a iných tkanív. Vaše telo tieto aminokyseliny znovu poskladá do štruktúr, ako sú bunky a svaly.
Sacharidy ako palivo
Nie je žiadnym tajomstvom, že ľudia majú na svoju veľkosť neuveriteľne veľké mozgy. Tieto veľké mozgy vyžadujú značné množstvo energie, a aby mohli efektívne pracovať, využívajú ako zdroj energie glukózu.
Sacharidy, musí telo rozložiť na jednoduchý cukor nazývaný glukóza. Táto zlúčenina sa potom prenesie cez krvný obeh, kým sa nepoužije alebo neuloží na neskôr.
Svaly premieňajú glukózu na glykogén, čo umožňuje uloženie cukru vo svaloch a pečeni na neskoršie použitie. Sacharidy sa používajú hlavne na energiu na fungovanie mozgu, svalov a rôznych bunkových funkcií, ktoré vyžadujú glukózu.
Sacharidy sa v strave vyskytujú v rôznych formách. Dobrým zdrojom je ovocie a zelenina. Chlieb, cestoviny, ovsené vločky, ryža a obilniny sú príkladmi potravín s vysokým obsahom sacharidov. Diétna vláknina je tiež typom sacharidov.
Existujú dva druhy vlákniny: rozpustná a nerozpustná. Oba typy sú v strave dôležité. Udržujú tráviaci systém zdravý a správne fungujúci.
Konzumácia dostatočného množstva vlákniny môže tiež pomôcť predchádzať srdcovým chorobám.
Význam tuku
Tuk je neuveriteľne efektívna forma skladovania energie. Na gram majú bielkoviny a sacharidy 4 kalórie. Tuk je v tomto smere omnoho väčším energetickým nosičom, pretože jeho energetická hodnota je 9 kalórií na gram. To z neho robí najlepšiu jednotku na ukladanie energie, akú telo má.
Okrem poskytovania energie táto živina podporuje vstrebávanie vitamínov rozpustných v tukoch, ako je vitamín A, D a E. Tieto mikroživiny sa rozpúšťajú v tukoch, takže jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť ich vstrebávanie do tela, je konzumácia jedál obohatených o zdravé tuky.
Živočíšne zdroje tuku sú napr. mäso, vajcia a mliečne výrobky. Rastlinné zdroje zahŕňajú avokádo, rastlinné oleje, orechy a semená. Existujú rôzne typy tukov: nasýtené, nenasýtené a trans-tuky.
Trans-tuky sa väčšinou nachádzajú v spracovaných a vyprážaných potravinách. Sú obzvlášť nebezpečné pre srdce. Je dobré sa im čo najviac vyhýbať.
Nasýtené a nenasýtené tuky sa prirodzene vyskytujú v potravinách živočíšneho aj rastlinného pôvodu. Nenasýtené tuky sú tie najzdravšie.
Existujú dva druhy nenasýtených tukov: polynenasýtené a mononenasýtené. Posledne menované tuky môžu pomôcť znížiť hladinu LDL cholesterolu, čo je zlý druh cholesterolu. Mononenasýtené tuky sa zvyčajne nachádzajú v orechoch a nerafinovaných olejoch, ako je olivový olej a sezamový olej.
Polynenasýtené tuky , ako sú omega-3 a omega-6 mastné kyseliny , môžu pomôcť chrániť pred kardiovaskulárnymi ochoreniami a dokonca aj pred rakovinou. Niektoré druhy rýb, ako je losos a tuniak, sú bohaté na tieto živiny. Dobrým zdrojom sú aj nerafinované rastlinné oleje.
Tuk ako taký, sa rozkladá na mastné kyseliny a monoglyceridy . Tieto zlúčeniny pomáhajú budovať a udržiavať bunky a dodávajú energiu. Tuky aj sacharidy môžu byť použité ako palivo pre svaly a orgány.